Oszczędzanie: konieczne dla każdego

Chociaż jest to podstawowe i może wydawać się oczywiste, zwolnijmy trochę tempo czytania w ciągu następnych kilku linijek, aby lepiej przyswoić , dlaczego oszczędzanie jest zawsze dobrym pomysłem. Przez cały okres aktywności zawodowej, od momentu podjęcia pierwszej pracy do momentu przejścia na emeryturę, poziom dochodów ulega wahaniom. Choć zazwyczaj z wiekiem, wraz z nabywaniem doświadczenia i wzrostem dochodów, rosną też nasze wydatki.

Czy nam się to podoba czy nie, pieniądze są niezbędne, aby zapłacić za nasze potrzeby i potrzeby naszej rodziny; czy to jedzenie, studia, wakacje, zdrowie, ubrania, mieszkanie, transport. Otóż te dwa elementy: pieniądze i potrzeby są, choć może się tak nie wydawać, nieznane przez całe życie człowieka. Bo wiemy, ile zarabiamy dzisiaj i wiemy, czego potrzebujemy dzisiaj, ale możemy tylko oszacować, ile będziemy zarabiać jutro i czego będziemy potrzebować jutro.

W jaki sposób możemy zapewnić, że będziemy mieli wystarczająco dużo środków na pokrycie wszelkich przyszłych potrzeb? Oszczędzając.

Co więcej, ta niepewność co do potrzeb i możliwości ekonomicznych jest obecna na wszystkich szczeblach. Dzieje się tak dlatego, że każdy poziom dostępnych zasobów determinuje inny styl życia. Małe oszczędności i duże kapitały mają ten element wspólny. Bez odpowiedniego planowania finansowego, osiągnięcie naszych celów może stać się bardziej skomplikowane.

Człowiek niestrudzenie poszukuje swoich celów. Są to cele, które każdy wyznacza sobie na najbliższą przyszłość: dziś, dziś po południu. A także na jutro, pojutrze, za miesiąc, na czas, kiedy już nie będziemy pracować.

Są to cele proste – niektóre z nich-, skomplikowane – inne-, a są też marzeniami, które są daleko poza naszym zasięgiem. I znowu, czy nam się to podoba czy nie, pieniądze są niezbędne do osiągnięcia wielu z tych celów; albo bezpośrednio – ponieważ mają swoją cenę – albo pośrednio, ponieważ dostępność ekonomiczna pozwala na niezbędną stabilność, aby je osiągnąć.

A jaki jest ten wielki cel, na który musimy oszczędzać? Każdy ma swoje własne cele. Są one niezliczone, ale wymienimy kilka, które z pewnością zaprzątają głowę wielu Polakom: kupno konkretnego modelu samochodu, wymarzony remont domu, przeprowadzka do domku w górach, studia za granicą, nie myśleć o pieniądzach po przejściu na emeryturę?