Czym jest crypto winter?

Kryptowaluty pogrążone są w trwałej spirali spadkowej pomimo chwilowych odbić. Upadek firm zarządzających tego typu aktywami świadczy o ich wysokim ryzyku i o tym, że żadna hossa nie trwa wiecznie. Czy mamy do czynienia z korektą czy pęknięciem bańki? Nie ma absolutnej odpowiedzi, ale sytuacja ta jest ostrym przypomnieniem, że waluty te są ryzykownymi inwestycjami.

Czym jest crypto winter?

'Crypto winter’ lub 'cryptowinter’ to nazwa nadana powszechnemu spadkowi cen kryptowalut. W 2022 roku najważniejsze z nich – Bitcoin, Ethereum, XRP, Cardano, Solana – poniosły straty w wysokości blisko trzech czwartych swojej wartości.

Na szczególną uwagę zasługuje przypadek Bitcoina, zdecydowanie najpopularniejszego z tych aktywów i reprezentacji ich w zbiorowej wyobraźni. Spadł aż o 70%, co było prawdziwą porażką dla produktu, który zrewolucjonizował rynki finansowe, gdy był u szczytu popularności. Jak to logiczne, upadek kryptowalut oznacza, że przedsiębiorczą działającą w tym sektorze walczą o przetrwanie, a wiele innych ponosi porażkę. Jeśli interesuje się bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty, to w http://www.branze.pl dowiesz się wszystkiego o tych aktywach.

Jedną z najbardziej spektakularnych porażek była ta amerykańskiej Coinbase, prominentnej platformy handlu kryptowalutami, która w drugim kwartale 2022 roku zgromadziła straty przekraczające 1 miliard dolarów. Fatalne wyniki zmusiły firmę do wprowadzenia masowych zwolnień i zrujnowały wartość jej akcji: z prawie 360 dolarów w listopadzie 2021 roku do obecnych 82. Za tym medialnym przypadkiem kryje się cały ciąg nieudanych projektów w tym, co kiedyś było kwitnącą niszą biznesową. Analitycy są podzieleni na tych, którzy są pewni, że dno zostało osiągnięte i tych, którzy przewidują, że najgorsze dopiero przed nami. Jedyne, co jest pewne, to głęboki wpływ trudnych czasów geoekonomicznych u podstaw problemu.

Przyczyny i konsekwencje

Na początku istnienia Bitcoina nie brakowało głosów zapowiadających zupełnie nową rewolucję techno-finansową, która wbije ostatni gwóźdź do trumny systemu bankowego, emancypując finansowo konsumentów. W rzeczywistości rynkiem kryptowalut targają te same wiatry, które targają innymi papierami wartościowymi.

Na początek, rok 2022 był rokiem inflacji, napędzanej przez takie czynniki jak kontrola COVID-19c, kryzys podażowy oraz wojna między Rosją a Ukrainą. Zmiana cyklu, do którego EBC dołożył wisienkę na torcie, podnosząc stopy procentowe, co było polityką powieloną przez inne banki centralne, takie jak Rezerwa Federalna USA i Europejski Bank Centralny (EBC).