Jak nauczyć się zarządzania finansami osobistymi?

Niewiele osób ma przywilej otrzymania edukacji finansowej w okresie dorastania, a jednak jest to jeden z podstawowych elementów sukcesu finansowego. Jeśli ten temat jest dla Ciebie nowy lub chcesz poszerzyć swoją wiedzę, oto 5 prostych kroków, które pozwolą Ci uzyskać potrzebne informacje:

Zaplanuj cotygodniowy czas na planowanie finansów

Milionerzy spędzają średnio 8,4 godziny miesięcznie na planowaniu i zarządzaniu swoimi finansami. Podczas gdy wielu ludzi marzy o byciu milionerami, nie poświęcają czasu i energii niezbędnej do tego, aby tak się stało. Uniknij popełnienia tego błędu i zainwestuj swój czas. Ustaw powtarzające się wydarzenie w swoim harmonogramie, aby poświęcić przynajmniej jedną godzinę tygodniowo na planowanie finansów. W ciągu tej godziny powinieneś zaktualizować swój budżet, zapłacić rachunki, przejrzeć przyszłe wydatki, przejrzeć wyciągi z konta i monitorować wszelkie inne sprawy finansowe.

Poświęć 20 minut tygodniowo na czytanie o finansach osobistych

Zrozumienie świata finansów w jedno popołudnie jest niemożliwe, więc nie spiesz się, zacznij swoją edukację finansową od małych kroków. 20 minut tygodniowo powinno wystarczyć na przeczytanie artykułów lub książek na tematy związane z finansami osobistymi. W tym linku odkryjesz 5 polecanych książek o finansach. Możesz wybrać temat tygodnia i czytać o nim tak długo, aż dokładnie go zrozumiesz.

Rozmawiaj z ludźmi, których podziwiasz

Kiedy już zaczniesz się uczyć o tematach finansowych, takich jak wydatki, oszczędzanie, kredyty, zadłużenie, inwestycje i strategie emerytalne, podziel się tym, co wiesz, rozmawiając z kimś, kogo podziwiasz, jeśli chodzi o finanse. Często są ludzie, którzy dużo mówią o pieniądzach, ale większość wyobrażeń finansowych przyjaciół i znajomych jest błędna. Zamiast tego, podziel się swoimi pomysłami z mentorami i innymi przedsiębiorcami, którzy odnieśli sukces w swoim życiu finansowym. Zapytaj ich o ich porażki i sukcesy – możemy uniknąć wielu błędów ucząc się na doświadczeniach innych. Pamiętaj jednak, że dla wielu osób rozmowa o pieniądzach to wciąż drażliwy temat. Szanuj to, czym inni się z Tobą dzielą i zawsze chętnie korzystaj z ich rad.

Wypróbuj strategie finansowe we własnym życiu

 

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy dany pomysł się sprawdzi, jest wypróbowanie go. Dotyczy to również Twoich finansów osobistych, pamiętaj, że niektóre strategie działają lepiej dla niektórych ludzi niż dla innych.

Możesz zatrudnić profesjonalnego doradcę. Potrzebujesz pomocy profesjonalisty, jeśli:

  • Masz niewielkie, lub żadne doświadczenie w planowaniu finansowym
  • Nie chcesz robić wszystkiego sam
  • Nie znasz nikogo, kto mógłby Ci dać bezstronną opinię
  • Masz złożoną sytuację finansową
  • Nie masz czasu, aby to zrobić samemu