Jak elitarni sportowcy planują swoje finanse?

Planowanie finansów jest niezbędne dla elitarnych sportowców. Zarabiają oni ogromne pieniądze, zarabiając w ciągu jednego roku tyle, ile wielu innym pracownikom nie udaje się zarobić przez całe życie zawodowe. Może to stwarzać poczucie bezpieczeństwa, które nie odpowiada rzeczywistości i prowadzi do popełniania przez nich tych samych błędów finansowych co inni, ale spotęgowanych przez kwoty, które zarabiają oraz ich zazwyczaj młody wiek i brak doświadczenia.

Niektóre z wydatków, które zwykle powodują problemy, to kompulsywne zakupy doprowadzone do skrajności, wysokie standard życia, zakup drugiego domu, a przede wszystkim brak przewidywania przyszłości. Poniżej przyjrzymy się niektórym z porad, które profesjonalni doradcy finansowi często dają elitarnym sportowcom, aby ich bogactwo trwało dłużej niż lata profesjonalnej rywalizacji sportowej.

Szczególne cechy stanowiska pracy

Elitarni sportowcy otrzymują bardzo wysokie pensje, ale ich dochody są bardzo ograniczone w czasie. Chociaż, w zależności od sportu, horyzont czasowy wysokich dochodów będzie taki lub inny, na co duży wpływ będzie miała również charakterystyka ich kontraktów, ich wyniki i osiągnięcia sportowe oraz to, jak wpływają na nich kontuzje.

W każdym razie, większość elitarnych sportowców ma ograniczoną liczbę lat bardzo wysokich dochodów, które potem przestają być osiągane. Dlatego ważne jest, aby dobrze zarządzać swoimi aktywami, aby nadal mieć zasoby, gdy przestaną zarabiać duże ilości pieniędzy.

Najczęstsze błędy

Wielu sportowców w młodym wieku nagle znajduje się w posiadaniu dużej siły nabywczej i popełnia błąd, wydając od razu dużą część swoich pieniędzy na samochody sportowe lub luksusowe nieruchomości. Problem z takim zachowaniem polega na tym, że ich życie zawodowe może być o wiele bardziej nieprzewidywalne niż im się wydaje.

Zdarzają się przypadki obiecujących sportowców, którzy doznali kontuzji w swoim pierwszym lub drugim meczu, nie mając żelaznego kontraktu na przyszłość. To niepowodzenie najprawdopodobniej pozostawi ich w niepewnej sytuacji finansowej, jeśli do tej pory nie zarządzali dobrze swoim majątkiem.

Inny duży błąd, który młodzi sportowcy często popełniają, związany jest z zarządzaniem majątkiem. Dla kogoś, kto nie ma powiązań z sektorem finansowym, nie jest łatwo znaleźć doradztwo i zarządzanie, które jest odpowiednio dostosowane do jego własnych interesów. Sportowcy mają tendencję do zbytniego polegania na osobach trzecich w zarządzaniu swoim majątkiem. Nie ma nic złego w zwracaniu się o pomoc do profesjonalistów, wręcz przeciwnie, zwłaszcza w tak skomplikowanej dziedzinie jak finanse. Przede wszystkim jednak, każdy – nawet najbardziej znani sportowcy – powinien mieć podstawowe pojęcie o podstawach finansów. Wszystkie dobre porady finansowe opierają się na tym, aby było zrozumiałe, w co inwestujemy nasz majątek.

Znaczenie perspektywy długoterminowej

To, co na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo wysokim dochodem, nie byłoby tak wysokie, gdyby zamortyzować go w ciągu całego życia zawodowego. Ponadto należy pamiętać, że opodatkowanie nie jest szczególnie korzystne dla tych osób, które koncentrują swoje dochody w krótkim okresie czasu.

Dobrym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest stworzenie planu finansowego opartego na celach życiowych. Taki plan finansowy pomoże skupić się na perspektywie długoterminowej i zapewni, że twoje wydatki będą odpowiednio dopasowane do twoich dochodów. Zapewni to również sportowcom spokój ducha, wiedząc, że nadal będą mieli dostępne środki, gdy ich dochody spadną do bardziej normalnego poziomu.